Prawo spadkowe
Prawo spadkowe
Śmierć spadkodawcy wskazuje jedynie na fakt, że nastąpiło przejście praw i obowiązków majątkowych na inne osoby. Nie zawsze jest jednak jasne kto i w jakim zakresie otrzyma spadek. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której na mocy testamentu powołano do spadku osobę niepowiązaną ze spadkodawcą więzami krwi lub powinowactwa. Stąd potrzeba zastosowania odpowiednich instrumentów prawnych, które pozwalają stwierdzić kto i w jakiej części oraz na jakiej podstawie (dziedziczenie ustawowe lub testamentowe) jest spadkobiercą.
W ramach prowadzonej Kancelarii dla moich Klientów zajmuję się świadczeniem usług prawnych we wszystkich sprawach związanych ze spadkiem.
Moja pomoc obejmuje w szczególności:
- udzielanie porad prawnych;
- sporządzanie pism przed procesowych oraz procesowych;
- reprezentacja Klientów przed sądami oraz organami administracji państwowej;
Sprawy, z którymi zwracają się do mnie Klienci to w szczególności:
stwierdzenie nabycia spadku;
zachowek;
wydziedziczenie;
stwierdzenie niegodności dziedziczenia;
odrzucenie spadku;
dział spadku.
Stwierdzenie nabycia spadku
Nabycie spadku po zmarłym może nastąpić w dwóch trybach: sądowym i notarialnym. Pierwszy z trybów wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego wniosku i popieranie go przed sądem, drugi jest sposobem poza sądowym, w którym spadkobiercy zgodnie dokonują rozporządzenia masą spadkową.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ograniczone jest czasowo i może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołani. Co istotne termin ten biegnie indywidualnie dla każdego ze spadkobierców.
Oferuję pomoc w wyborze najkorzystniejszej z punktu widzenia mojego Klienta drogi do nabycia lub odrzucenia spadku. Prowadzę negocjacje, o ile te są konieczne, z pozostałymi spadkobiercami, a wszystko po to, aby zagwarantować najszersze zabezpieczenie interesów swoich Klientów.
Zachowek
Zachowek w swojej istocie ma chronić osoby najbliższe zmarłemu przed pozbawieniem ich korzyści ze spadku.
Zachowek przysługuje w wysokości połowy wartości udziału spadkowego jaki osoby te otrzymałyby dziedzicząc wedle przepisów ustawowych. Jednakże Kodeks cywilny przewiduje od tej zasady jeden wyjątek. Jeżeli uprawniony do uzyskania zachowku jest trwale niezdolny do pracy (np. z powodu ciężkiej, nieuleczalnej choroby) albo jeżeli zstępny (tj. dzieci, wnuki, prawnuki etc. spadkodawcy) uprawniony do zachowku jest małoletni – zachowek przysługuje w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.
Dochodzenie zachowku jest ograniczone terminem, który wynosi lat pięć. Liczy się go jednak odmiennie w stosunku do spraw gdzie dziedziczenie następuje z ustawy jak i z testamentu. Istotną kwestią jest także ustalenie czy uprawniony nie był wcześniej obdarowany przez spadkodawcę, bowiem okoliczność ta może mieć wpływ na wysokość zachowku.
Przed wystąpieniem na drogę postępowania sądowego wskazane jest uzyskać rzetelną poradę prawną, która pozwoli w sposób precyzyjny ocenić szansę na sukces.
Wydziedziczenie
Testament bądź powołanie innej osoby do dziedziczenia wprawdzie pozbawi potencjalnego spadkobiercę udziału spadku, jednak wciąż przysługiwać mu prawo do zachowku. Wydziedziczenie zgodnie ze swoim przeznaczeniem ma pozbawić tą osobę lub osoby prawa do zachowku.
Doradzam Klientom w jaki sposób dokonać tej czynności. Zdobyte doświadczenie pozwala mi z dużą dozą prawdopodobieństwa określić czy w przedstawionym przez Klienta stanie faktycznym wydziedziczenie będzie skuteczne, a spadek trafi do właściwej osoby bez konieczności wypłaty zachowku.
Stwierdzenie niegodności dziedziczenia
Niegodność dziedziczenia występuje w sytuacjach wyjątkowych, kiedy postępowanie spadkobiercy jest tak dalece naganne, że uzasadnia odsunięcie go od dziedziczenia po określonym spadkodawcy i traktowanie tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Niegodność dziedziczenia stwierdzona może być tylko i wyłącznie przez Sąd. Postępowanie takie wymaga przeprowadzenia odpowiedniego postępowania dowodowego, na podstawie którego osoba zainteresowana wykaże, że spadkobierca nie powinien był uzyskać jakiegokolwiek prawa do majątku osoby zmarłej.
O stwierdzenie niegodności dziedziczenia może wystąpić każda osoba, jeśli tylko wykaże swój interes prawny. Należy pamiętać również, iż z żądaniem takim wystąpić można w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziono się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż w terminie 3 lat od dnia otwarcia spadku.
Odrzucenie spadku
Zmarły pozostawić może po sobie długi, które przewyższać będą majątek spadkowy. Niejednokrotnie spotykam się z sytuacjami, iż zmarły pozostawia po sobie jedynie długi. Odrzucenie spadku staje się więc czasami jedyną formą ich uniknięcia.
Osoba pełnoletnia, co do zasady, może dokonać czynności odrzucenia spadku przed notariuszem. Sytuacja komplikuje się, jeśli do spadku powołane są osoby małoletnie. Odrzucenia spadku w imieniu dzieci dokonać może rodzić tylko i wyłącznie za zgodą sądu opiekuńczego. W takiej sytuacji należy w sposób odpowiedni i precyzyjny sporządzić wniosek, tak aby Sąd nie miał wątpliwości, iż odrzucenie spadku zgodne będzie z dobrem małoletniego dziecka.
Odrzucenie spadku ograniczone jest terminem, po przekroczeniu którego dokonanie takiej czynności będzie niemożliwe.
Dział spadku
Odziedziczenie majątku niesie ze sobą liczne korzyści, ale wiąże się także z wieloma wyzwaniami. Jednym z problemów może być długi i skomplikowany proces prowadzący do faktycznego nabycia praw do pełnego dysponowania pozyskanym w ten sposób majątkiem.
Często zdarza się, iż kilka osób staje się właścicielami jednej rzeczy (np. nieruchomości). Wspólność majątkową spadkobierców znosi dopiero dział spadku. Jest to czynność prawna polegająca na określeniu wartości masy spadkowej oraz jej podziale między konkretnych spadkobierców. Podział spadku może zostać dokonany w drodze umowy lub w toku postępowania sądowego.
W przypadku działu spadku moi Klienci mogą liczyć na pełne wsparcie prawne obejmujące w szczególności udzielanie porad prawnych, przygotowanie porozumienia w zakresie umownego działu spadku, a jeśli to okaże się niemożliwe do sporządzenia i popierania przed Sądem wniosku o dokonanie takiego działu.